logo removebg preview

Terviseedendus

Sõmerpalu Lasteaed Lepatriinu kuulub TEL võrgustikku alates 2001. aastast

TEL tähendab terve laps ehk tervist edendav lasteaed.TEL
Tervist edendava lasteaia põhimõtted:

• Koostöö arendamine ja tugevdamine erinevatel tasanditel.
• Lapse arengule ja tervisele soodsate tingimuste loomine.
• Lapse arendamine ja tervisliku eluviisi kujundamine.

Sõmerpalu LA Lepatriinu tervisemeeskonda kuuluvad 2022/2023 õppeaastal:

Krislyn Tamm
Helena Helekivi
Külli Štubis
Anneli Laursoo-Dunaiski
Krista Vähi
Grete Kuuda
Krista Käremägi
 
 
  • 2022/2023 õppeaastal osalevad Lepatriinu lasteaia Mummukeste rühma lapsed programmis "Seikluste laegas". Tervise Arengu Instituut on Eestile kohandamas lasteaiapõhjalist sekkumist „Toybox“ (http://www.toybox-study.eu/), eesti keelse nimega „Seikluste laegas – sõpradega liikumise ja maitsete maailmas“. Tegemist on 4-7-aastaste laste tervislike toitumis- ja liikumisharjumuste kujundamisele suunatud lapsevanemaid kaasava sekkumisega lasteaias. Sekkumises keskendutakse neljale põhiteemale: tervislik söömine, istumisaja vähendamine, vee joomine janu korral ja piisav liikumine.

logo_seikluste_laegas.jpglogo TAI

  •  Suurt tähelepanu pöörame laste tervislikule ja täisväärtuslikule toidule. 

 Öko

  • Meie jaoks on oluline kõigi vaimne tervis-  rühmades kasutatakse vaikuseminutite harjutusi. Need tõhusad tehnikad sobivad nii lastele kui täiskasvanutele, et tulla välja hajevil mõtetest, segavatest emotsioonidest või pinges olekust. Samal ajal kasvab oskus keskenduda ja enda sees toimuvaga paremini toime tulla.

 

  • Rühmades toimuvad hommikused virgutusminutid, jooga.

 

  • Olulisel kohal on õues liikumine, tervisejooks, jalutamine, õuediskod.

 

  • Lasteaia töötajate liikumisharjumuse suurendamiseks toimuvad hüppenööri kolmapäevad ning vaimse tervise turgutamiseks vaikuseminutite reeded. Lisaks hoiame end vormis, vastavalt aastaajale, aktiivsete ühisüritustega- uisutamine, matkamine looduses, jalgsi või jalgrattaga tööle tulles.

 

                                  image0

 

 VEEBRUAR ON OLNUD SUUR SUUSAKUU. 
Suusatamine paneb laste silmad särama. Iga laps on saanud sellel talvel suusarõõme nautida. Harjutamine teeb meistriks ja liikumine on tervis! Lepatriinud naudivad talve.
Liikumisaasta 2023
 
                            pilt

 

 

Seikluste Laeka eestvedajad tulid lapsi mõõtma, et võrrelda nende tulemusi sügisel tehtud mõõtmistega. Alustati kerge soojendusega ning edasi läks juba suuremaks spordi tegemiseks. Hüpati kaugust, joosti ning treeniti oma kõhulihaseid. Jooksmisel elasid lapsed üksteisele kaasa ning tekkis väike võistlusmoment. Lisaks mõõdeti laste pikkust, ümbermõõtu, käte jõudu ning kirja pandi ka kaal. Autasuks said kõik lapsed muidugi vahva Seikluste Laeka kleepsu ning pika pai.

Terve õppeaasta kestnud projekt „Seikluste laegas – sõpradega liikumise ja maitsete maailmas“ oli igati edukas. Tegemist oli 4-7-aastaste laste tervislike toitumis- ja liikumisharjumuste kujundamisele suunatud lapsevanemaid kaasava sekkumisega lasteaias. Sekkumises keskenduti neljale põhiteemale: tervislik söömine, istumisaja vähendamine, vee joomine janu korral ja piisav liikumine.
Aitäh lastele, õpetajatele ja vanematele suure töö eest. Lapsed liikuma! #liikumisaasta2023
 
image0
 
seikluste
 
 
Maikuus toimus suurte lepatriinude seas kaks liikumakutsuvat üleskutset- kogu kollektiiviga matkama ning rattaga tööle päev. Mõeldud tehtud!Ühel ilusal õhtupoolikul käisime Vällamäe matkarajal, nautisime aktiivset liikumist mäest üles ja alla ning imekaunist loodust, head seltskonda, naersime palju ja hingasime mõnusat kosutavat metsa õhku. 
Jalgrattaga tööle päev oli suur väljakutse ja vajas pigem inimestel planeerimist ja isegi eneseületamist, kuna vahemaad töölt koju on muljetavaldavad kuni 30 km. Siiski oli töötajaid, kes teekonna ette võtsid. Üleskutse sai teostatud. Aitäh, armsad liikujad. Sport on lahe! #liikumisaasta 2023
 
 image0 1

image0 1