logo removebg preview

Terviseedendus

Kõiki sündmusi kajastame jooksvalt meie facebooki lehel Sõmerpalu Lasteaed Lepatriinu.

Jälgi meid ja ole kursis!

 

Sõmerpalu Lasteaed Lepatriinu kuulub TEL võrgustikku alates 2001. aastast

TEL tähendab terve laps ehk tervist edendav lasteaed.TEL
Tervist edendava lasteaia põhimõtted:

• Koostöö arendamine ja tugevdamine erinevatel tasanditel.
• Lapse arengule ja tervisele soodsate tingimuste loomine.
• Lapse arendamine ja tervisliku eluviisi kujundamine.

Sõmerpalu LA Lepatriinu tervisemeeskonda kuuluvad 2023/2024 õppeaastal:

Helena Helekivi
Anneli Laursoo-Dunaiski
Krista Vähi
Grete Kuuda
Krista Käremägi
Silvia Kilp
 
 • Tervisemeeskonna eesmärk 2023/2024 õppeaastal: Toetada laste ja personali mitmekülgset liikumist süsteemselt ja läbi mõeldult.

Lähtuvalt 2022/2023 aastal Tervise Arengu Instituudi Seikluste laeka projektis osalemise kogemusest ning Liikumislabori koolitustest toetusime uue õa. kujundamisele tervise seisukohast järgnevatele pidepunktidele:

 • mitmekülgne liikumine
 • liikuma kutsuv õu
 • istumisaja vähendamine
 • töötajaskond ja koostöö

 

 

 •  Suurt tähelepanu pöörame laste tervislikule ja täisväärtuslikule toidule. 

 Öko

 • Meie jaoks on oluline kõigi vaimne tervis-  rühmades kasutatakse vaikuseminutite harjutusi. Need tõhusad tehnikad sobivad nii lastele kui täiskasvanutele, et tulla välja hajevil mõtetest, segavatest emotsioonidest või pinges olekust. Samal ajal kasvab oskus keskenduda ja enda sees toimuvaga paremini toime tulla.

 

 • Rühmades toimuvad hommikused virgutusminutid, jooga.

 

 • Olulisel kohal on õues liikumine, tervisejooks, jalutamine, õuediskod.

 

 • Teisipäeva terviseminutid töötajatele - mitmekülgne liikumine erinevate vahenditega- hüppenöör, plank vms.

 

 • Kolmapäevased liikumispausid matil mitmekülgseks liikumiseks lastele ja töötajatele.

 

 • Müramise veerandtund- õhtud 1x kuus lastele koos vanematega alates kella 16.30-17.30-ni enne koju minemist.

 

 • Vaikuseminutite reeded/ vaimse tervise minutid personalile.

 

 • Lasteaia töötajate liikumisharjumuse suurendamiseks hoiame end vormis, vastavalt aastaajale, aktiivsete ühisüritustega- uisutamine, matkamine looduses, jalgsi või jalgrattaga tööle tulles, discgolfi mängides jne.

 

23.-30. september 2023 tähistati spordinädalat, millest võttis aktiivselt osa ka Sõmerpalu Lasteaed Lepatriinu. Üleeuroopaline spordinädal on liikumiskampaania, mille eesmärk on tõmmata kehalisele aktiivsusele ja tervislikele eluviisidele suuremat tähelepanu. Spordinädal on mõeldud kõigile, olenemata vanusest, taustast või füüsilistest võimetest. Spordinädala motoks on: Liikujad võidavad!

Üha rohkem räägitakse laste vähesest liikumisest ja ebatervislikest eluviisidest. Lepatriinud püüavad seda trendi enda lasteaias nii laste kui ka personali osas murda ja olla võimalikult aktiivsed.

2023 aasta on Liikumisaasta. Liikujad võidavad!

Aitäh, selle ülivõimsa nädala eest!

 

Üleeuroopaline SPORDINÄDAL 2023 3

 

 

 VEEBRUAR ON OLNUD SUUR SUUSAKUU. 
Suusatamine paneb laste silmad särama. Iga laps on saanud sellel talvel suusarõõme nautida. Harjutamine teeb meistriks ja liikumine on tervis! Lepatriinud naudivad talve.
Liikumisaasta 2023
 
                            

 

 

Seikluste Laeka eestvedajad tulid lapsi mõõtma, et võrrelda nende tulemusi sügisel tehtud mõõtmistega. Alustati kerge soojendusega ning edasi läks juba suuremaks spordi tegemiseks. Hüpati kaugust, joosti ning treeniti oma kõhulihaseid. Jooksmisel elasid lapsed üksteisele kaasa ning tekkis väike võistlusmoment. Lisaks mõõdeti laste pikkust, ümbermõõtu, käte jõudu ning kirja pandi ka kaal. Autasuks said kõik lapsed muidugi vahva Seikluste Laeka kleepsu ning pika pai.

Terve õppeaasta kestnud projekt „Seikluste laegas – sõpradega liikumise ja maitsete maailmas“ oli igati edukas. Tegemist oli 4-7-aastaste laste tervislike toitumis- ja liikumisharjumuste kujundamisele suunatud lapsevanemaid kaasava sekkumisega lasteaias. Sekkumises keskenduti neljale põhiteemale: tervislik söömine, istumisaja vähendamine, vee joomine janu korral ja piisav liikumine.
Aitäh lastele, õpetajatele ja vanematele suure töö eest. Lapsed liikuma! #liikumisaasta2023
 
 
 
Maikuus toimus suurte lepatriinude seas kaks liikumakutsuvat üleskutset- kogu kollektiiviga matkama ning rattaga tööle päev. Mõeldud tehtud!Ühel ilusal õhtupoolikul käisime Vällamäe matkarajal, nautisime aktiivset liikumist mäest üles ja alla ning imekaunist loodust, head seltskonda, naersime palju ja hingasime mõnusat kosutavat metsa õhku. 
Jalgrattaga tööle päev oli suur väljakutse ja vajas pigem inimestel planeerimist ja isegi eneseületamist, kuna vahemaad töölt koju on muljetavaldavad kuni 30 km. Siiski oli töötajaid, kes teekonna ette võtsid. Üleskutse sai teostatud. Aitäh, armsad liikujad. Sport on lahe! #liikumisaasta 2023
 
 image0 1

image0 1